Giriş > Dosyaların temaları > Bir bacayı yenilemek > Shunt bacalar ve yoğuşmalı kazanlar

Shunt bacalar ve yoğuşmalı kazanlar

« Shunt »’ler, tuğlayla örülmüş, sıklıkla 1955 ve 1970 yılları arasında inşa edilmiş binalarda uygulanan duman bacalarıdır. Bunlar, belli bir amaca yönelik (en sık rastlanan durum) ya da Çift Fonksiyonlu (konutun havalandırma dumanlarının tahliyesi) olabilir. Poujoulat, bu bacaların, gazla ısıtılan yoğuşmalı kazanlara bağlanmasını sağlayan iki çözüm önermektedir.


Bundan böyle yoğuşmalı kazanlarla uyumlu Shunt bacalar

50’li ve 60’lı yıllarda inşa edilen çok sayıda bina, « Shunt » ya da « Alsace » denilen duman bacalarıyla teçhiz edilmiştir. Bu binalar, yenilenmeleri sırasında yeni mevzuatlarla karşılaşmaktadır. En yüksek verimi sağlayan ısıtma cihazları, özellikle yoğuşmalı kazanların kullanılması öngörülmektedir.

Poujoulat’nın yeni çözümleri olmadan, Shunt bacalar, son nesil kazanlara bağlanamazdı, zira bunlar, dumanların düşük ısısından kaynaklanan yoğuşma buğularına karşı dirençli değildir.

Şimdi, yoğuşmalı kazanların kurulmasına ve önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmaya imkân veren çözümler mevcuttur.

Poujoulat, Avrupalı bellibaşlı ısıtma sistemi üreticileri ve GDF Suez Araştırma Müdürlüğü ile işbirliği içinde geliştirilip test edilen, yeni nesil 2 tip duman bacası önermektedir. Bu yeni çözümler, mevzuata uygun olarak, bir teknik uygulama belgesine (DTA) konu olmuşlardır.

Shunt baca, kazan, havalandırmaya katılmaz: Rénoshunt çözüm

Rénoshunt, Shunt ortak bacaların, yalnızca dumanların tahliyesini sağladıkları takdirde, yenilenmesi ve yeniden kullanılmasına imkân verir. Bu durumda, konut, birçok bacayla (duman ya da havalandırma) teçhiz edilir.

Rénoshunt sistemi, mevcut duman bacasının içine bir astar baca geçirilmesi sayesinde uygulanan bir konsantrik ortak bacadır.

Yakıcı hava, dışarıdan başlayarak halka şeklindeki boşluk içinde dolaşır. Astar baca, mevcut duman bacasını direnç gösteremeyeceği yoğuşma buğularından koruyarak, dumanların dışarı doğru kanalize edilmesini sağlar.

Uygulama, esas itibariyle, konutlara müdahale edilmesini kayda değer biçimde sınırlayan çatıdan başlayarak yapılır.

Rénoshunt sistemi, toplu konut binalarındaki yangın mevzuatına uygun paslanmaz çelikten üretilmiştir. Her şantiyenin bir araştırmaya ve özel bir baca örgüsüne tâbi olması gerekir.

Bir ayarlama sistemi, her kat seviyesini ayarlamaya imkân verir. Rénoshunt, böylece her binaya uyar. Bağlantı borusunun yapımı, uygulamayı kolaylaştırır ve müdahale süresini kısaltır: söz konusu boru, sipariş üzerine, şantiyede kotların alınmasından sonra yapılır.

Renoshunt

Shunt baca, kazan havalandırmaya katılır: Combishunt çözüm

Shunt bacaya müdahale,
- Ana kolektörde, paslanmaz çelikten bir astar baca sayesinde konsantrik bir baca.
- Baca temizleme fırçalarından hareketle oluşan alandaki kirli havanın havalandırmayla tahliyesine uygun bir baca kurma imkânı verir.

Bu yenileme tekniği, havalandırma yoluyla hava artık eski kazanlarla (B11/B12 tipi) tahliye edilemediği takdirde kullanılacaktır. Eski bir kazan, hermetik ve bağımsız bir duman tahliye bacasıyla birlikte daha yeni bir kazanla değiştirildiğinde durum budur.

Combishunt sistemi paslanmaz çelikten yapılmış olup, toplu konut binalarındaki yangın mevzuatına uygundur. Her şantiyenin bir araştırmaya ve özel bir baca örgüsüne tâbi olması gerekir. Poujoulat araştırma bürosu ve teknisyenleri, bu konuda tüm katkı ve yardımlarını sunacaklardır.

Combishunt


Ortak çözümler konusunda + daha fazla bilgi


Toplu konut, hizmet binası ve sanayi tesisi


Poujoulat tarafından yayınlanan diğer siteler:


Bir duman bacası, bir hazır baca şapkası yerleştirmek, bir ısıtma cihazı bağlamak ya da bir baca içine astar baca yerleştirmek?

Poujoulat Baca Sistemleri müstakil ev, toplu konut, sanayi tesisi ve hizmet binaları için yeni ya da yenileme amaçlı ısıtma ve baca sistemleri, hazır baca şapkaları ve aksesuarlarının uzman üreticisidir.
Odun, gaz ya da mazotla çalışan bir ısıtma sistemi kurmak ya da yenilemek mi istiyorsunuz?
Poujoulat Baca Sistemleri, müstakil ya da ortak duman bacası, paslanmaz çelikten rijit ya da fleksibl astar baca, her tip ısıtma cihazına yönelik  [şömine, ankastre şömine, odun sobası, granüle odun (sıkıştırılmış yonga) sobası, kazan] bağlantı borusu açısından geniş bir ürün seçeneği önermektedir.  Çeşitli baca sistem ekipmanları, dumanların tam olarak tahliyesini sağlayacaktır: duman çıkarma cihazı, ısı dağıtım ünitesi, baca çekiş regülatörü, baca bakım ve temizleme seti.Servis ve teknik destek


Bizi üzerinden takip etmek:

picto youTube